Choď na obsah Choď na menu
 


B-le-S-kovo

24. 6. 2008

                 

                                              Júl 2008                                      

26.júl 2008  Obecné zasupiteľstvo v Kozelníku schválilo na svojom zasadnutí odpredaj pozemu pod kaplnku v tvare lode za symbolickú 1 Sk.Informuje najnovšie číslo periodika Sitniansky Vatrár.

Tanečné zoskupenie z B.Štiavnice,Texasky získalo významné ocenenie v stepovom tanci a stali sa Majstrami Slovenska.Poďakovanie patrí manželom Bérešíkovcom a mladím tanečníkom z B.Štiavnice,ktoré vedú,ako aj za reprezentáciu a šírenie dobrého mena doma,ale aj v zahraničí.

Nezamestnanosť z roka na rok klesá ,hovorí riaditeľ Úradu práce v B.Š. Ing.Štefan Šulek a dodáva,že nezamestnanosť v našom Štiavnickom regióne dosahuje 11,9 % uzatvárajúc pre periodikum My Žiara.   

NR SR schválila vládny návrh cestného zákona,ktorý začne pre vodičov platiť od 1.októbra 2008 a sú to : V obciach sa rýchlosť zníži zo 60 km za hod. na 50 km za hod.Na dialniciach bude povolená rýchlosť 90 km za hod.,zákaz telefonovania počas jazdy.Zákon tiež ukladá povinnosť pre cyklistov mimo obce mať prilbu/aj v obci deti do 15.rokov/ a chodci mimo obce musia byť označený reflexným prvkom.Chodec,ako účastník na ceste nesmie používať žiadne technické prostriedky/mobil,wolkmen atď./znižujúce jeho pozornosť na ceste.Ako aj iné zmeny. 

                                    Jún 2008                                                

 

 

V obci Prenčov ,bolo slávnostné otvorenie viacúčelového ihriska, financované z fondu Vlády za účasti predstaviteľov NR SR podpredsedu Číža,poslanca Galisa ,ako aj legendy ľadového hokeja Jozefa Golonku,ktorých privítala starostka Alena Ciglanová. 

Sky centru pri B.Štiavnici ,už nič nebráni v prácach na jeho dokončení.Ľudovít Kaník odpredal podiel v spoločnosti a tak  odvrátil hrozbu súdneho sporu,ktorý by na dlhú dobu ,zabránil v jeho dokončení.Ako uviedol denník SME,citujúc správu ČTK,nasledujúcu sezónu by lyžiarske stredisko malo začať fungovať a naviac sa uvažuje aj o letnom využití areálu s atrakciami.Je to dobrá správa,otvorenie strediska by mala napomôcť turizmu v Štiavnickom regióne ,hlavne v zimnom období.            -         

Firma Wamak,s.r.o. z Banskej Štiavnici,ktorá sa zaoberá výrobou tepelných čerpadiel,plánuje presťahovať svoje sídlo z nášho mesta,ako aj výrobu do obce Orovnica v Žiarskom okrese,kde by mala na hektárovom pozemku vyrásť hala.Ako tvrdí starosta obce,Vincent Gáfrik pre najnovšie číslo MY ŽIARA: ,,Máme uzatvorenú zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na pozemok".Predstavitelia firmy Wamak plánujú zamestnať v uvedenej obci, päťdesiat ľudí.    /apropo/ Odchádza jedna firma z B.Š.,verme,že posledná a či sa podarí do B.Š.aj pritiahnuť nejakého vädčšieho investora a znížiť tak nezamestnanosť na Štiavnicku sa možno dozvieme v septembri,kedy by mala rokovať Vláda SR,ktorá už raz svoje rokovanie preložila.Treba nám dúfať,že neostaneme na chvoste záujmu a sľubov.Ale to sa dozvieme až v septembri./apa./             -    

V dňoch 27. - 29.júnom sa konali na vodnej ploche Richňavskom jazere,pri Štiavnických Baniach,Majstrovstvá vodnej záchrannej služby Slovenska 2008,spojené s 8.ročníkom Memoriálu Dr.Mariana Filčáka v našom Štiavnickom regióne.           

Dňa 26.6.2008 navštívil mesto Banská Štiavnica podpredseda Vlády SR Dušan Čaplovič,ktorý sa zúčastnil na prezentácii novej knihy Sitniansky Rytier o polyhistorovy Andrejovi Kmeťovi,ktorého rok si v našom meste pripomíname.Autorom knihy je Jozef Labuda,riaditeľ SBM.Následne pána Čaploviča prijal primátor mesta P.Balžanka na radnici.                 

Mestské zastupiteľstvo na svojom júnovom zasadnutí schválilo dohodu o partnerstve medzi samosprávou B.Š. a mestom Šoproň.Finančný príspevok pre nemocnicu vo výške výnosu z nájomného za prenájom priestorov v nemocnici vo výške 999.356,90 Sk.Zastupiteľstvo zobralo na vedomie správu k plánu výstavby Vodovod Banky.Informáciu o zámere kúpy vozidla pre MsÚ políciu. 

Dňa 24.6. zverejnila VšZP ,že od 1.júla 2008 zníži a teda dá menej finančných zdrojov pre 24 nemocníc v SR.Medzi uvedenými nemocnicami sa nachádza aj Regionálna nemocnica v Banskej Štiavnici.BeS Video dnes

/Školstvo/       -       Základná škola A.Sládkoviča už neexistuje,ministerstvo školstva zobralo na vedomie rozhodnutie mesta B.Š. a vyradilo ZŠ zo siete a tým pádom ju zrušilo.Rodičia tvrdia,že mesto porušilo zákony,kedže nevytýčilo nové školské obvody,no mesto tvrdí a upozorňuje,že rodičia majú možnosť sa rozhodnúť,kam dajú svoje školopovinné dieťa do 20.6.2008         

 /Mesto/       -      Ako v sobotu 14.6.informovala vo svojom spravodajstve TV TA 3,BBSK chce rozšíriť zoznam UNESCO a pripojiť k B.Š. 5.miest kraja,informoval o tom predseda BB VÚC M.Murgaš a chce tak posilniť  rozvoj regiónu.Poslanci VÚC to podporili.Paradoxne B.Š. o zámere nikto neinformoval,ani nekonzultoval ,ako sa vyjadril primátor P.Balžanka:Bolo vhodné konzultovať,lebo takto to zaváňa o nás,bez nás.Značka prináša výhody,no najme zaväzuje               

 

 /Krimi BS/             Dňa 10.6.2008 v B.Š. dopoludnajších hodinách sa V.G. dopustil trestného činu výtržníctva,že v areáli ZŠ na Drieňovej vulgárne nadával učiteľovi Mgr.J.K. a fyziky ho napadol pred žiakmi školy.Ako uviedol pre najnovšie č. ŠN , plk. JUDr.  G. Volf, proti výtržníkovi začalo trestné stíhanie a hrozí trest odňatia slobody od 6. do 3.rokov.             

/Krimi BS/             Dňa 10.6.2008 v B.Š. dopoludnajších hodinách sa V.G. dopustil trestného činu výtržníctva,že v areáli ZŠ na Drieňovej vulgárne nadával učiteľovi Mgr.J.K. a fyziky ho napadol pred žiakmi školy.Ako uviedol pre najnovšie č. ŠN , plk. JUDr.  G. Volf, proti výtržníkovi začalo trestné stíhanie a hrozí trest odňatia slobody od 6. do 3.rokov.

 

  -     Riaditeľ Banskoštiavnickej nemocnice tvrdí Pacienti obmedzenú zmluvu nepocítia.Kedže sa jedná o poisťovňu Dôvera,ktorá hodlá podpísať zmluvu len z 2.zo 6.oddelení NsP,pacienti to nepocítia,kedže poisťovňa má len 11% poistencov z radov pacientov,tvrdí riaditeľ M.Hasara.Viac si o budúcnosti a plánoch B.Š. nemocnice prečítate v najnovšom čísle týždenníka MY Žiara            

/Región/       -      Prvenstvo po roku opäť obhájila obec Svätý Anton a to konkrétne mladí hasiči DHZ vo vekovej kategórii 8-16 rokov v súťaži Plameň 2008,okresného kola ,konanej v obci Voznici.Držíme palce mladým dobrovoľníkom aj do krajského,bude 21.júna v Detve a veríme,že sa prebojujú do celoslovenského kola,ktoré bude 4. a 5. júla v Topoľčanoch              

 /ŠPORT/       -      Banská Štiavnica postúpila vďaka futbalovému mužstvu do štvrtej ligy             /Kultúra/          -        V kaplnke Kamerhofu bola uvedená nová kniha uznávaného fotografa,autora V.Bártu a jeho syna, pod názvom Banská Štiavnica-Perla slovenských miest.Kniha poodhaľuje dominanty mesta a okolia,ktoré predstavujú,vhodne dopĺňajú nové nevšedné pohľady autora,jeho vzťah k rodnému mestu.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.