Choď na obsah Choď na menu
 


24. 6. 2008
V rámci festivalu Spectaculum Ignis teda Divadlo ohňa môžete vidieť 15-metrového mýtického jaštera, prikovanie Promethea, sprievod tajomných Templárov, upálenie bosorky, mučenie Jánošíka ohňom, stredoveká poprava sekerou a tiež Boží ohňový súd - súboje rytierov.
Podujatie predstaví oheň v jeho najrôznejších podobách a zároveň ukáže jeho podiel na vytváraní mestskej aj vidieckej slovenskej histórie. Autor projektu a riaditeľ festivalu Peter Danáš: „Týmto podujatím chcem v Banskej Štiavnici oživiť skutočného ducha ohňa. Mojim cieľom je vytvoriť živú podobu draka, ohnivého jaštera, živý symbol ohňa. Oživenie tohto mýtického tvora má symbolizovať prastaré tradície baníkov ale i alchymistov. Živého draka bude tvoriť okolo 40 komparzistov, amatérskych hercov, tanečníkov a šermiarov“.
Festival vytvára kompaktný celok spojený z troch samostatných častí: Oživenia ducha ohňa, Pouličné historické divadlo, Prehliadka remesiel zviazaných s ohňom. Spojovníkom medzi nimi je jeden z piatich živlov, teda fenomén ohňa.
Ambíciou festivalu je osloviť široké slovenské publikum, nielen návštevníkov mesta a pripraviť vizuálne príťažlivý dramaturgický celok s moderným posolstvom aj keď čerpajúci zo starých ezoterických tradícii. Hlavným cieľom je originalita, nápaditosť spracovania, atraktívna téma a silná vizualita.
V Banskej Štiavnici od 11:00 do 03:00hod na vás čakajú slovenské rarity: Prebudenie ducha ohňa, pochod ohnivého draka, magický vstup do histórie na drakovom chrbte, 15 metrový mýtický jašter a jeho ohňová podoba na mestskej dlažbe, točenie ohňov, fakíri, hltači ohňa a brušné tance, bubnová show a originálne tanečné choreografie súčasného tanca s fakľami aj bez nich v podaní vynikajúcich tanečníkov, ohňové show viacerých ohňových skupín, odlievanie z cínu, kovanie mečov, výroba lukov a šípov, koncerty Zdenky Prednej, skupín Arzén, Close Harmony Friends a ďalších a to všetko v prirodzenom, nenarušenom historickom prostredí Banskej Štiavnice, vo fotogenických exteriéroch stredovekého mestečka, ktorého tajomné podzemie strážia už tisícky rokov draci - skutoční duchovia ohňa!
 
Autor:  Čas.sk
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.