Choď na obsah Choď na menu
 


Prezentácia knihy Banská Štiavnica na starých pohľadniciach

24. 11. 2008

 

Vydavateľstvo DAJAMA sa v rámci edície Mestá na starých pohľadniciach venuje objavovaniu dávnej a niekedy už zabudnutej kráse slovenských miest.
Čaro starých pohľadníc totiž poskytuje výraznejší zážitok a plnšie precítenie opisovaného miesta ako napr. súčasné fotografie či ilustrácie. Po úspešných tituloch Trenčín, Levice, Nitra, Trnava, Vysoké Tatry, Žilina, Rimavská Sobota a Bratislava na starých pohľadniciach vydavateľstvo pripravilo v poradí už deviatu publikáciu Banská Štiavnica na starých pohľadniciach.

Kniha autora Ivana Herčku je „pohľadnicovou“ prechádzkou starou Banskou Štiavnicou. Predstavuje obraz mesta v prvej polovici 20. storočia tak ako ho zachytili viacerí fotografi a vydavatelia pohľadníc. Súbor viac ako 150 starých pohľadníc je zoradený topograficky podľa jednotlivých častí mesta. Začína Starým zámkom a pokračuje ulicami a námestiami starej Banskej Štiavnice. Na záver sú predstavené aj predmestia a prechádzka po meste končí predstavou pohľadnicových kuriozít Banskej Štiavnice.

Texty o jednotlivých častiach mesta, jeho uliciach a domoch opisujú nielen ich históriu, ale sú obohatené aj o rôzne príbehy, ktoré čitateľom pomôžu lepšie pochopiť mentalitu a spôsob života obyvateľov Banskej Štiavnice v minulosti. Obsahová štruktúra a členenie jednotlivých kapitol taktiež prispieva k plnšiemu precíteniu mesta, ktorého zákutia očarovali a očaria každého návštevníka. Veríme, že publikácia si nájde svojich čitateľov nielen medzi Štiavničanmi, ale bude vhodnou inšpiráciou a pomôckou pri jej objavovaní aj pre návštevníkov jedného z najkrajších a najvýznamnejších miest Slovenska.

Daniel Kollár

Kniha bude v predaji od 25. 11. 2008 vo všetkých kníhkupectvách a Informačnom centre mesta Banská Štiavnica.

   349,-sk  Obsah

 

Vydavatelia banskoštiavnických pohľadníc 6

 

História 8

 

Starý zámok 12

Radničné námestie 17

námestie sV. tRojice 28

Ulica A. Kmeťa 36

ulica A. Sládkoviča 41

Nový zámok 45

 

Akademická ulica 48

Kammerhofská ulica a Dolná ulica 53

Kalvária 58

Banícka akadémia 62

Fabriky 68

Železnica 73

mestské časti 74

TAjchy 77

Sitno 83

Litografie 86

filokartistické zaujímavosti 88

 

Summary, Resümee, Összefoglalás, Resumé 91

 

Literatúra 94


Zdroj: obnova.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.