Choď na obsah Choď na menu
 


Výsledky rokovania o Banskej Štiavnici a regióne

4. 9. 2008

  

Pre Banskú Štiavnicu bude v rozpočte špeciálna suma

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Vláda v stredu rozhodla, že pomôže v nasledujúcich rokoch Banskej Štiavnici najmä s investíciami do rozvoja turistiky a obnovy miestnych pamiatok.

Lepší prístup do mesta má zabezpečiť vybudovanie cesty prvej triedy do Hronskej Dúbravy a radnica bude dostávať každoročne zo štátneho rozpočtu desať až 20 miliónov korún (331.939 až 663.878 eur). Kabinet uvažuje zaviesť v meste napríklad aj nulovú sadzbu dane z pridanej hodnoty na podnikanie v cestovnom ruchu.

 
autor: Ján Krošlák

VIDEO

Banskej Štiavnici dáva Fico osobitný status
Vložte si video na vlastnú stránku, kliknite na menu - kód na stránku

 

Historické mesto s približne 10.000 obyvateľmi, ktoré je zaradené do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čelí problémom s vysokou nezamestnanosťou a nízkou priemernou mzdou.

"Banská Štiavnica by v iných krajinách pútala obrovskú pozornosť a mala by byť doslova pútnickým miestom," povedal dnes po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Ministri financií, hospodárstva a výstavby majú pripraviť návrh ekonomických nástrojov na podporu cestovného ruchu v Banskej Štiavnici, ktorý by mal napríklad potvrdiť, či prípadné zrušenie dane z pridanej hodnoty pre podnikateľov v turistike v meste nie je v rozpore s právom Európskej únie.

Štiavnica dopláca najmä na zlé dopravné spojenie. Vláda preto dnes schválila prevod cesty do Hronskej Dúbravy zo správy Banskobystrického samosprávneho kraja na Slovenskú správu ciest a jej zmenu na cestu prvej triedy. Podľa primátora mesta Pavla Balžanku by mali cestu kompletne zrekonštruovať do roku 2012.

Zo štátneho rozpočtu podporí vláda aj dobudovanie miestneho geoparku a úpravu časti pamiatkovej rezervácie Štiavnické Bane. Zo štrukturálnych fondov EÚ by potom mali v Banskej Štiavnici vybudovať napríklad vodovody a kanalizácie v miestnych častiach. Európske peniaze by mali pomôcť aj pri obnove technických pamiatok, napríklad vodných štôlní a výpustov vodných nádrží.

V okrese bolo začiatkom júla bez práce viac ako 12 percent ľudí, výška priemernej mzdy zamestnancov zaostáva za celoslovenským priemerom. Takmer dve tretiny pracovníkov dostáva hrubú mzdu okolo 10.000 korún (asi 332 eur).

V meste mali pôvodne pracoviská dve vysoké školy a sídlili tu aj dve inštitúcie s celoslovenskou pôsobnosťou. Banskobystrická Univerzita Mateja Bela aj zvolenská Technická univerzita však svoje pracoviská zrušili a v tomto roku ministerstvo životného prostredia schválilo presťahovanie sídla Slovenského vodohospodárskeho podniku do Žiliny. V Banskej Štiavnici tak zostal iba Hlavný banský úrad.

ČTK

Zdroj: sme.sk

Premiér Fico s predstaviteľmi mesta Banská Štiavnica rokoval zhruba hodinu, potom sa pešo cez historické centrum mesta presunul do budovy bývalej strednej priemyselnej školy, kde sa krátko po 10:00 začalo zasadnutie vlády. Banskoštiavničania o návštevu premiéra a členov vlády neprejavili výrazný záujem, v meste ich zaregistrovali iba okoloidúci. Zdroj:webnoviny.sk